Regelmessige former

Verb bestr av ordstamme og ending. Spanske verb blir delt inn i tre bynings- grupper, med infinitivsendinger p -ar, -er, -ir.
Som i verbene tomar = ta/ ta imot, beber = drikke, escribir = skrive
Forskjellige endinger legges til ordstammen i stedet for infinitivsendingen, for de forskjellige personer. Disse endingene er de samme for alle regelmessige verb som tilhrer samme gruppe.
Entall




Flertall
yo - jeg
t - du
l, ella, usted - han, hun, De

nosotros/ as - vi hankjnn/ hunkjnn
vosotros/as - dere, de hankjnn/ hunkjnn
ellos, ellas, ustedes - de hankjnn, de hunkjnn, De flertal
hablar > stammen = habl

hablo
habl
as
habla

hablamos
hablis
hablan

beber > stammen = beb

bebo
bebes
bebe

bebemos
bebis
beben

vivir > stammen = viv

vivo
vives
vive

vivimos
vivs
viven

Alle regulre verb med infinitiv ending p -ar har presens formen som hablar.
Prv skriv presens formen
av tomar, escuchar og estudiar
1a) tomar - ta b) escuchar - lytte/ hre c) estudiar - studere
yo
t
usted
l
nosotros
vosotros
ustedes
ellos
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
yo
t
usted
l
nosotros
vosotros
ustedes
ellos
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
yo
t
usted
l
nosotros
vosotros
ustedes
ellos
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
Alle regulre verb med infinitiv ending p -er har presens formen som beber.
Prv skriv presens formen
av vender, comprender og aprender
2a) vender - selge b) comprender - forst c) aprender - lre
yo
t
usted
l
nosotros
vosotros
ustedes
ellos
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
yo
t
usted
l
nosotros
vosotros
ustedes
ellos
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
yo
t
usted
l
nosotros
vosotros
ustedes
ellos
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
Alle regulre verb med infinitiv ending p -ir har presens formen som vivir.
Prv skriv presens formen
av abrir, partir og recibir
3a) abrir - pne b) partir - dele opp c) recibir - motta/ ta imot
yo
t
usted
l
nosotros
vosotros
ustedes
ellos
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
yo
t
usted
l
nosotros
vosotros
ustedes
ellos
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
yo
t
usted
l
nosotros
vosotros
ustedes
ellos
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________
_______________